עורכי דין - צור קשר

שם*:
מייל:
טלפון*:
הודעה:

התחברות עורכי דין


שכחתי את הסיסמה
אין לך חשבון עדיין? צור חשבון

שמור על קשר עורכי דין

דיני נזיקין arrow דיני קניין
דיני קניין

 

 

מה זה דיני קניין?

אותם דינים שמסדירים את היחסים בין אנשים כלפי חפצים. כלומר, דיני קניין שואלים את השאלה, למי יש את הזכות להשתמש בספר למשל? התשובה הראשונה שעולה לנו בראש היא, שאם הוא שלי אז לי הוא ואם לאו, אז לאחר. אך לפעמים השאלה מורכבת. לפעמים הספר שייך לספריה וכשהוא מושאל לי, אז הוא שלי. דיני קניין לא דנים דווקא בזכות הבעלות, אלא כל זכות שימוש בחפץ היא בעצם זכות קניין. השאלות המעניינות את דיני הקניין הוא, מי יכול להשתמש בספר וגם איך אפשר לרכוש באופן חוקי את הזכות להשתמש בחפצים. נגיד שהוא לא שלי, מה אצטרך לעשות כדי שיהיה שייך לי, או שאוכל להשתמש בו.

לפעמים יש שאלות שהתשובה שלהם פחות אינטואיטיביות. למשל, השאלתי את הספר מהספרייה ואח"כ השאלתי אותו למישהו אחר. האם זה חוקי לעשות זאת? כל השאלות הללו הן שייכות לדיני הקניין.

 

 

למה צריכים דיני קניין?

אנו חיים בעולם בו מס' המשאבים מוגבל, אין לנו אין סוף ספרים כאלה, או חלקות אדמה, מכוניות וכו', שכן כולם מוגבלים. כשמדובר בחפצים פיזיים במיוחד, ברגע שאדם אחד משתמש בחפץ הזה, זה שולל את האפשרות של אחרים להשתמש בו. אם משפחה אחת גרה בדירה אחת, משפחה אחרת לא יכולה לגור בה. כלומר, יש תחרות על המשאבים המוגבלים שיש לנו בחברה. לא נוכל כולנו ליהנות מכל החפצים בעת ובעונה אחת ותמיד יהיו אנשים שיהיה חסר להם משהו. למשל, אדם שאין לו את הספר וירצה אותו, או מישהו שאין לו מקום לישון יצטרך לחפש דירה להשכרה או קנייה. אנשים תמיד שואפים להגדיל את מאגר המשאבים שלהם והרצון הזה הרבה מאוד פעמים מתנגש עם רצונות של אנשים אחרים, שכבר תפסו חזקה באותם חפצים שאנו חושקים בהם.

 

אם לא היו דיני קניין שהיו מסדירים את היחס בין החפצים לאנשים, אז חיינו היו הופכים למלחמות מתמידות בין הפרטים על הפרטים המוחשיים בעולם. למשל, אין חוקים שיקבעו למי תהיה הבעלות בדירה מסוימת. מה שיקרה שיום אחד משפחה מסוימת תתגורר בדירה אחת, משפחה אחרת תגרש אותה מהדירה ותגור במקומה. אם אין מערכת ששומרת על יחסים ברורים של איך אפשר לרכוש חפצים ולהשתמש בהם, כל העולם יהפוך לתוהו ובוהו, עולם של חוסר ביטחון שכל הזמן אנשים יהיו עסוקים במלחמה וברכישת שליטה פיזית על נכסים ולא יתפנו לדברים אחרים.

 

חוץ מזה זה גם פוגע בשגשוג החברה. במצב כזה אף אחד לא ירצה להשקיע בנכס כזה. למשל מישהו שתפס חזקה בחלקת אדמה, ספק גדול אם יזרע בה, שכן יכול להיות שלא יוכל לקצור את מה שזרע בה, כי אולי לא יהיה בעל החלקה ומישהו אחר יקצור את שזרע. כך גם אנשים לא יבנו בתים משוכללים ולכן יגורו באוהלים, כי הם יודעים שההשקעה לא תשתלם. כך גם מסחר לא יכול להתפתח, אם הסוחרים יודעים שאפשר לקחת מהם בכוח את מה שאפשר לקנות בכסף, כל המסחר לא יתקיים.

 

מסיבות אלה, דיני קניין והכללים המסדירים את היחס בין אנשים לחפצים, מהווים את אבן היסוד בכל שיטת משפט ובכל סדר משפטי, אפילו בחברות פרימיטיביות. תמיד ניתן למצוא יחסים ברורים איך אפשר לרכוש חפצים ולמי הזכות להשתמש בהם.

 

דיני קניין נותנים לנו ביטחון מסוים. אנו יודעים איך אפשר לרכוש בדרך חוקית נכסים ואיך אי אפשר ואנו יכולים לסמוך בד"כ על שיטת המשפט שתגן על זכות הקניין שלנו. למשל, אם מישהו פולש לנו לדירה, אנו יודעים שאפשר לפנות לבית המשפט ולסלק את הפולש. במקרים קיצוניים של גניבה או שימוש בכוח, שיטת המשפט אף תפעיל סנקציות פליליות על מי שמסרב לכבד את זכויות הקניין.

 


 
Free Joomla Templates