עורכי דין - צור קשר

שם*:
מייל:
טלפון*:
הודעה:

התחברות עורכי דין


שכחתי את הסיסמה
אין לך חשבון עדיין? צור חשבון

שמור על קשר עורכי דין

דיני נזיקין arrow דיני תאגידים
דיני תאגידים

 

מהו תאגיד?

מתכונת של התארגנות לביצוע פעילות. בין התאגידים השונים שנתוודע אליהם, יש הבדל במטרות שלמענן הם מוקמים בדרך התנהלות התאגיד, בדינים החלים עליהם. למשל, תאגיד שעיקר פעילותו היא כלכלית - זו תהיה החברה בע"מ. לעומתו, תאגיד שעיקר פעילותו מפלגה.

 
 

סוגי התאגידים

 
 
* חברה בע"מ – הבעלים משקיע מכספו ולא חב יותר בגין חובות החברה.

* חברה שאינה בע"מ – האחריות של בעלי המניות בה איננה מוגבלת. סעיף 35(א) לחוק החברות – הגבלת אחריות בעלי המניות לחובות החברה יכול שתהיה לא מוגבלת והדבר יצוין בתקנון. הייתה אחריות, אזי יפורט אופן ההגבלה בתקנות.

* אגודה שיתופית – פרשת פרי העמק מההיבט התאגידי. פרי העמק היה אגודה שיתופית ולא חב' בע"מ ומשכך, למרות שיש דמיון בינה לבין החב' בע"מ, שכן שניהם רוצים להרוויח כסף והאחריות הבעלים יכול שתהיה מוגבלת או לא מוגבלת, עדיין האגודה השיתופית נבדלת מחב' בע"מ בכך, שהרעיון אצלה שיהיה שוויון בין החברים, בין הבעלים, מבוססת על עקרונות של עזרה הדדית ולעתים גם קשר אישי, מה שלא ניתן למצוא בחב' בע"מ.

* שותפות סעיף 1(א) לפקודת השותפויות מגדיר קשרי שותפות – הקשרים שבין בני אדם המנהלים יחד עסק לשם הפקת רווחים, למעט הקשרים שבין חברי תאגיד, שהוא אגד לפי כל דין אחר. קרי, השותפות זהו מן תאגיד שיורי, שכן זה לא חב' בע"מ ולא אגודה שיתופית.

* עמותה – תאגיד שמטרתו אינה לחלוקת רווחים. קרי, פועלת למטרה חוקית ללא רווחים. למשל מלכ"ר.

* חברה ממשלתית – תאגיד שהממשלה – המדינה – שולטת בו, בין אם במישרין ובין אם בעקיפין. יש חוק החברות הממשלתיות לשם כך.

* מפלגהסעיף 1 לחוק המפלגות – חבר בני אדם שהתאגדו כדי לקדם בדרך חוקית מטרות מדיניות או חברתיות ולהביא לייצוגן ע"י נבחרים.

 

מכל התאגידים שידובר עליהם במהלך הקורס, נתמקד בחברה בע"מ. ידובר על חברה פרטית להבדיל מחברה ציבורית – חברה שמניותיה רשומות למסחר בבורסה לפי סעיף 1 לחוק החברות.

אני מקים חברה בע"מ ומחזיק 100% ממניותיה, שכן אני הבעלים היחיד. מה פתאום שהחברה הפרטית שלי תהפוך לציבורית? או איך חברות פרטיות הופכות לציבוריות? כאשר יש לי שליטה מלאה בחברה שלי ואני צריך כסף למימון הפעילות שלה ואין לי יותר כסף משלי להשקיע, אני חייב לגייס מקור מימון נוסף, לכן אני מציע לאחר להשקיע בחברה שלי, הוא מסכים ומשקיע 100 אלף ₪, אך בתמורה מבקש אחוזים בחברה שלי. מכאן, שבעל החברה מדלל את ההחזקות שלו בחברה ו-100% בעלות, יורד ל-60%, תלוי כמה הוא מסכים ובתמורה למימון שהחבר מזרים, הוא מקבל את האחוזים הנותרים. כאשר אני רוצה לגייס כך כסף ואין לי עוד חברים שיתנו לי, אני צריך להפוך את החברה שלי לחברה ציבורית, בה אדלל את עצמי ל-70% - וזה מה שקורה בחברות ציבוריות ישראליות – וביתרת המניות, יחזיק הציבור. לגבי חברה ציבורית יש בעיות מיוחדות, משום שבד"כ הציבור שמשקיע בחברות האלה, עושה זאת לצורך השקעה כספית בלבד ואינו מתעניין בנעשה בחברה באופן שוטף. זה מעורר בעיה.

 

החברה בע"מ זהו תאגיד שעיקר פעילותה כלכלית – למעשה, כמעט כל הפעילות העסקית הבינונית ומעלה בישראל ובעולם, מתנהלת באמצעות חברות בע"מ. למשל, בנק ישראל - אם הוא רוצה לדעת אם המשק מתקרר או מתחמם, הוא עושה סקר חברות, בד"כ חברות בע"מ כדי לדעת את היקף הפעילות שם, כדי לדעת מה קורה במשק. בישראל, כמעט 400 אלף חברות זרות, 3,000 אגודות שיתופיות ולמעלה מ-16 אלף שותפויות.

תאגיד שעיקר פעילותו כלכלית – למשל, פעילות החברה משולה למטבע. מצד אחד תהיה פעילות כלכלית ומצד שני פעילות פיננסית.

פעילות כלכלית של חברה – למשל אל-על, הפעילות הכלכלית שלה היא הטסת אנשים ליעדים שונים בעולם. הפעילות הכלכלית של חברת גב-ים, היא בניית בניינים למגורים ולהשכרה מסחרית. הפעילות הכלכלית של טיב טעם היא הכנת אוכל. אם כן, הצד הכלכלי של חברות הוא שונה מחברה לחברה. כל חברה והפעילות הכלכלית האופיינית לה וכמובן, שכדי להבין פעילות כלכלית של חברה מסוימת, יש ללמוד למשך שנים את פעילותה של החברה, של הענף שבו היא פועלת וכו'.

פעילות פיננסית של חברה - עוסק במימון הפעילות הכלכלית. למעשה, חב' בע"מ עומדת בפני שתי שאלות פיננסיות: א. על מה להוציא את הכסף שיש לנו בחברה? ב. מאיפה לקבל אותו? כלומר באלו פרויקטים, במה להשקיע ואילו נכסים לרכוש, האם לפתוח קו ייצור חדש, או לפתוח קו טיסה חדש לטוקיו, האם לרכוש מגונה חדשה, כלומר על מה להוציא את הכספים. והשנייה, כיצד לממן את ההשקעה הזאת. בשתי החלטות אלה יש מאפיינים דומים בכל החברות. 
Free Joomla Templates